Систем за излучивање
Систем за излучивање има улогу у избацивању (екскрецији) непотребних, често и штетних материја које настају у процесима метаболизма, као и у избацивању вишка воде и јона. Несварени дијелови хране не излучују се из тијела, већ пролазе кроз цријевни канал и преко аналног отвора бивају избачени у спољашну средину. Из организма се излучују само оне супстанце које настају унутар ћелије; оне при излучивању морају проћи кроз ћелијску мембрану да би доспјеле у спољашњу средину.
Органе за излучивање чине бубрези, мокраћовод, мокраћна бешика и мокраћна цијев.
Бубрези су парни органи, који представљају централни део уринарног система. Смјештени су у ретроперитонеалном простору на задњем зиду абдомена, и налазе се са обе стране кичменог стуба (у висини 12. грудног и 1. и 2. слабинског пршљена). Десни бубрег, потиснут јетром, постављен је мало ниже у односу на лијеви. Грађа бубрега: спољашња зона или кора (cortex renis) и унутрашња зона или срж (medulla renis). Кортекс је тамније боје и има зрнасту структуру, а медула је пругаста и свијетлија. Основна функција ових органа је формирање коначне мокраће, али поред тога они имају вишеструку улогу у одржавању хомеостазе у организму.
Мокраћовод је парни цјевасти орган, који спроводи дефинитивно уобличену мокраћу из бубрега у мокраћну бешику. Код одраслих особа просјечна дужина мокраћовода износи 24-34cm, а пречник око 5mm. Као и остали дијелови мокраћних путева, и овај орган има искључиво кондукторну улогу, односно не утиче на волумен и састав урина. Зид мокраћовода је грађен од три слоја, који се настављају на одговарајуће слојеве бубрежне карлице и мокраћне бешике. То су: слузница, мишићни слој и вањски везивни слој (адвентиција).
Мокраћна бешика је непаран кесасти орган, односно проширени дио мокраћних путева, који служи као привремени резервоар урина. Смјештена је у субперитонеалном простору карличне дупље, иза препонске симфизе и испред чмарног црева код мушкарца, односно материце код жене. Дно бешике код мушкарца лежи на простати, сјеменим кесицама и чмарном цријеву, а код жена на предњем зиду вагине.

Назад